Bilimsel Proje Hazırlama

Bilimsel proje bir öğrencinin ödev konusu hakkında ya da ilgilendiği bir konu ile ilgili bilimsel yöntemleri kullanarak araştırma yapması ve deneyler neticesinde topladığı bilgileri sunmasıdır. Bilimsel projeler kişiyi yaratıcı ve mantıksal düşünmeye yönelttiği gibi problem çözme ve iletişim yeteneklerini de geliştirmektedir. Ayrıca bilimsel proje aşamasında buluşçu ruh da ortaya çıkar. Ancak bilimsel proje hazırlama gelişigüzel bir işlem değildir. Projelerin hazırlanması ve sunuş zamanına kadar birçok aşama gerçekleşir.

Bilimsel proje hazırlama aşamaları ise şunlardır;

  • Bilimsel projede ilk aşama konu seçimidir. Konu seçiminde ilgi duyulan ya da merak edilen konulara yönelmek faydalı olacaktır.

 

  • Konu belirlendikten sonraki aşamada ise konuyla ilgili bilgi toplanması gerekir. Konu ile ilgili gerekli bilgileri internet, dergi, gazete, kitap, kurum ya da insanlardan edinilebilir. Ayrıca konuyu destekleyici fotoğraflar, afiş ya da model gibi birçok malzeme de toparlanabilir.

 

  • Daha sonrası aşamada bilimsel yöntem oluşturulmalıdır. Konu ile ilgili ne yapılabilir, hangi malzemeler kullanılabilir vs. gibi sorulara karşın ön tahminler oluşturulur.

 

  • En önemli aşama ise deney yapmaktır. Deney aşamasında tüm gözlemler ve düşünceler not edilir. Doğruya ulaşana kadar hatalar yapılarak deneyde sonuç aşamasına gelinir.

 

  • Bilimsel proje hazırlama aşamaları arasında deney sonrasında ise sonuçların grafikler, çizim metotları , tablolar ya da maketler ile gösterilmesi yer alır.

 

  • Diğer bir aşama ise ortaya konulan düşünce ve sonucun farklı yetenekler kullanılarak gösterilmesidir. Eğlenceli maketler ya da somut öğeler geliştirilerek bu yöntem tamamlanabilir.

 

  • Son aşamalara doğru gelindiğinde proje ile ilgili rapor hazırlanır. Proje kapsamında nelerin yapıldığı, hangi yöntemlerin izlendiği ya da amacın belirtildiği bir rapor düzenlenir.

 

  • Bilimsel proje hazırlamanın son aşaması ise sunuş bölümüdür. Hazırlanan projenin öğretmenlere ve arkadaşlarınıza sunulması zamanıdır. Projenizi en iyi şekilde sunarak çevrenizdekilere tanıtmanız gerekir.

Akademik Danışmanlık Merkezi Destekleriniz İçin Teşekkür Ediyoruz.

About the author

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tez Proje Makale Ödev Spss Analiz Hazırlama ve Yazım Hizmetleri Merkezi

Akademik Kalitenin Güvenilir Adresi