İntihal nedir?

İntihal Raporu  

Akademik çalışmalarda çağımızın en önemli hastalığı “intihal” dir. Peki nedir intihal, kısaca başkasına ait düşünceyi kendisininmiş gibi sunmak, aşırmak çalmak, yani kabaca “akademik hırsızlık” olarak tanımlanmaktadır. İntihal ile ilgili detaylı bilgi için: https://tezyazimerkezi.com/intihal-nedir/

İntihal raporu sonucu çıkan boyalı kısımlar neyi gösterir?

Hazırlamış olduğunuz tez, proje, ödev vb. gibi metinlerde online ortamda ulaşılabilecek ve daha önce intihal programında tutulan çalışmalarda yapılan karşılaştırma neticesinde program, çalışmanızda ki her kaynak farklı renkte boyanır. Yani çalışmanızın kaynakça kısmında ilk yer alan yararlandığınız kaynak (Yazar, kitap, dergi, link künyesi) mavi renginde boyanmış/kodlanmış ise, çalışmanızda ilk kaynakçadan aldığınız ne kadar metin yazısı varsa aynı renkte boyar ve intihal olduğunu gösterir.  Program bazen birkaç kelimeyi yada paragrafı da intihal olarak görülebilir.

İntihal testinden geçme kurnazlığı:

Malum öğrenciler çalışmasının intihal testinden geçmesi için birçok yola başvurabilirler.

Peki nasıl yapabilirler ki?

hemen cevap verelim.

Sözüm ona uyanık öğrenciler, çalışmalarında birebir kopyaladıkları metinleri kendi çalışmasına aktarırken orijinal olan yerden resim formatında keserek kendi çalışmasına eklemektedir. Burada çoğunlukla tablo resim grafiklerde olmaktadır. Sonuçta resim olarak yer aldığı için program o kısmı görmüyor ve okuyamıyor, Böylece çalışmanın intihal oranı gerçekte olması gerekenden daha düşük çıkmaktadır.

Peki sorumluluk kimde? İşin etik yanı bir kenara şimdilik…

Bu durumdan öğrencinin danışmanı sorumluluğu artmaktadır, çalışmayı detaylıca incelemek suretiyle gerekli müdahaleyi/uyarıyı yapmak durumundadır.

İntihal raporu almak için lütfen iletişime geçiniz