Lisans bitirme tezi hazırlama

Lisans bitirme tezi hazırlama

Üniversitelerde 4 yıllık eğitim hayatınızın son sınıfında karşınıza çıkan “bitirme tezi” kelimesi birçok öğrenci açısından 4 yılın stresini bir dönemde çıkaran birçok kişinin tüm düzenini altüst eden deyim yerindeyse uykularını kaçıran sinir bozucu bir trajedi diye tanımlarsak sanırım yerinde bir cümle olur.

Olayı abarttığımızı düşünmeyin çünkü başınıza geldiğinde durumun vahametini çok iyi anlayacaksınız. Öncelikle bazı üniversiteler öğrenci danışman hocasını kendisi seçtiği için işleri kolaylaşmaktadır. Danışmanla sürekli diyalog halinde olduğundan neyi nasıl yapacağını az çok danışmanından bilgi toplar devamını getirmeye çalışır.

Lakin diğer birçok üniversitede işler biraz karışık, öğrenci sıralamasına göre doğrudan danışmanlar ayarlanmış olduğundan bazen hiç sevmediği bazen de daha ismini, yüzünü bilmediği bazı hocalardan tez almak durumunda kalıyor. Hal böyle olunca eziyet dönemi de haliyle başlıyor. Hele ki takıntılı olduğu bir hocadan bitirme tezi almışsa vah haline demek …… biraz az kalıyor.

Bitirme tezi konusunda bazı hocalar çok iyi yardımcı olurken bazılarının da odasının kapısını bile açma -girme fırsatınız olmuyordur. Klasik hoca söylemi: “Bitirme tezini git hazırla getir…..”  öğrenci şokta içinden sayarak….. çıkar.  Bu durum yaşandığı zaman öğrencinin kabus dönemi sorularıyla birlikte başlar: Tezi nasıl yapacağım, tez nasıl hazırlanır, şart mı tez hazırlamak, tez saçmalığı da ne ya! , arkadaşıma sordum onlarda tez diye bir şey yok, falan filan….  devam eder.

Teşhis: “Okuma’ma ve araştırma’ma”

Aslında tüm bu sıkıntıların sebeplerinden biri de öğrenim hayatımız boyunca farkında olup da farkına varmak istemediğimiz durum “okuma ve araştırma” eğiliminin az olması. Öğrenci camiasında en kısa yoldan bir şeyler nasıl bulurum düşünceci….   çoğu zaman aktif olarak işlemektedir.

 İlk okuldan üniversiteye kadar çoğu öğrenci hiç kitap okumamış birçoğu da çok az okuma fırsatı bulmuştur. Sosyal bilimlerde üniversitelerde araştırma yöntemleri dersi olmasına rağmen birçok öğrenci bu ek dersi almak istemiyor daha kolay geçebileceği dersleri seçmek istiyor. Hal böyle olunca akademik anlamda bir yazı veya makale açıkçası iki cümleyi bir araya getiremiyor. Kaldı ki Bitirme tezi hazırlama ve yazımı hakkında da haliyle yetersiz kalıyordur.

 Oysa her öğrencinin özellikle çağımızda teknolojinin egemen olduğunu düşürsek  bütün imkanların elimizin altında olmasına rağmen araştırma geliştirme faaliyetlerini öncelikle öğrenciler olarak bu konuda kendimizi iyi geliştirmeliyiz. Öğrenci araştırarak bu şekilde çok yol kat edebilir ve bu sıkıntılarla baş etme imkanı bulabilir.

Bitirme tezi hazırlama sanıldığı gibi çok sıkıntı değil elbette her işin kendine göre bir zorluğu vardır. Önemli olan çalışmayı planlı ve programlı yürütebilmek. En başından kestirip atarsanız haliyle işin içinden çıkma imkanınız zorlaşacaktır.

Tez hazırlama konusunda profesyonel olan ekibimizden yardım alabilirsiniz. Ama yok ben kendim bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız öncelikle danışmanınızla gidin görüşün ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğini sorun ve öğrenin.

Bitirme tezi konunuzu netleştirdikten sonra (tez konusunun özgün olmasına dikkat edilmelidir). Geniş kapsamlı bir araştırma yapınız, konuyla ilgili kitap, dergi, makale, söyleyişi, internet vb. kaynaklardan bilgi toplayın (üniversite kütüphanesi yanı başınızda üşenmeyin gidin ve araştırın).

Yaptığınız geniş araştırma sonrasında konunuzla alakalı/benzer daha önce yapılmış çalışmaları gözden geçirin örnek şablon çıkarın kendinize, not alın, yazım aşamasına geçin, danışmanızla birlikte aldığınız notları gözden geçirin ve önerilerini dikkate alınız. Tez hazırlarken özellikle üniversitenizin tez yazım kılavuzunu kesinlikle okuyun orda belirtilen kurallara göre tezinizi  hazırlayın, tezini yazım kurallarına göre birkaç kez gözden geçirin çalışmanızı. Bu şekilde tez hazırlama ve yazımını neleri kapsadığını ve çalışma konunuzla ilgili neler yapılması gerektiğini göreceksiniz.

Akademik Danışmanlık Merkezi Destekleriniz İçin Teşekkür Ediyoruz.

About the author

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tez Proje Makale Ödev Spss Analiz Hazırlama ve Yazım Hizmetleri Merkezi

Akademik Kalitenin Güvenilir Adresi