Mimarlık Alanında Tez Hazırlama Tez Yazdırma

Mimarlık alanında bir akademik kariyer seçmek aslında zorun zoru olarak da tanımlanabilir. Mimarlık Alanında Tez Hazırlama-Yazımının uzun soluklu ve sabır gerektiren sürecinin mimarlık alanına yansıması biraz daha zorlu olmaktadır. Mimarlık lisans aşamasında da zorlu bir eğitim sürecini beraberinde getirmektedir. Stüdyo dersleri kapsamında üretilen projeler bir akademik dönem boyunca sabahlamalar ve uzun emekler sonucunda projenin bitimiyle son bulur. Bunun yanı sıra projeleri destekleyen teorik ve teknik derslerin ağırlığı da eğitim sürecinde büyük önem taşımaktadır.

Bu derslerin amacı aslında projeyi güçlendirecek bilgilerin öğrenciye aktarılması ve bu sayede proje tasarımının gelişimine katkı sağlamasıdır.

Mimarlık eğitiminin hemen arkasından akademik bir kariyer planlanmışsa öncelikle bu geniş disiplinin içerisinden kendi ilgi alanınıza doğru yönelmek en doğrusu olacaktır. Bina Bilgisi, Yapı Fiziği, Mimarlık Tarihi ve Teorisi, Restorasyon ya da Proje Yönetimi bu disiplin içerisinde yer alan ana bilim dalları olarak yer almaktadırlar.

Bina Bilgisi programları çoğunlukla yapı tipolojileri ya da mimari tasarım üzerine kurgulanan konuları içermektedirler. Yapı Fiziği ise mimarlığın aslında mühendislikle birleştiği noktalarda yer alan konuları kapsamaktadır. Bunlar yapının teknik konularını içermekle birlikte sürdürülebilirlik, aydınlatma, akustik ya da bilgisayar destekli tasarım gibi kendi içerisinde de özelleşmiş konulara yer verir.

Mimarlık Tarihi ana bilim dalı adından da anlaşılacağı üzere mimarlığın tarihi süreç içerisindeki gelişimini ortaya koyarken bugünle olan etkileşimleri de keşfetmeye ve yorumlamaya çalışan konuların tümünü kapsar.

Restorasyon ana bilim dalı ise, tarihi yapıların koruma ve restorasyon projelerinin üretilmesi konularını içerirken aynı zamanda günümüzde tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi alanındaki projelerin de geliştirildiği bir bilim dalıdır.

Proje Yönetimi ise işletme ve ekonomi gibi disiplinlerle ilişkilenerek projenin yapım sürecindeki yönetim aşamalarını araştıran bir alan olarak mimarlık bilim dalı içerisinde yer alır. Yüksek Lisans ve Doktora aşamasında derslerin bitimiyle başlayan tez hazırlama ve yazımı süreci zorluk açısından diğer disiplinlerden çok da farklı değildir. Bu noktada en önemli konu uygulamalı ya da yöntemi uygulamaya dönük tezlerin yoğunluğunun fazla olmasıdır. Literatür taramasının hemen arkasından destekleyici uygulama çalışmaları uzun bir süreç alabileceğinden çok sistematik bir çalışma süreci yaratmayı gerektirebilir.

tez yazdırma

Mimarlık mezunu bir öğrenci disiplinli bir biçimde tez yazma açısından diğer bilim dallarından mezun öğrencilere göre daha avantajlıdır çünkü lisans eğitimi boyunca aldığı proje bazlı eğitim onu sistematik çalışma yöntemine hazır hale getirir.

Sonuç olarak, her disiplinde olduğu gibi  mimarlık alanında tez yazdırma belirli bir düzen içerisinde ilerlerse çok rahat, sizin ve tez hocanızın sonuç üründen oldukça tatmin olacağı bir şekilde son bulabilir. Uygulamaların da aynı düzen içerisinde gerçekleştirilmesi tezin kolaylıkla sonuca varmasına oldukça yardımcı olacaktır. Kısacası bu alanda bir kariyer hedefliyorsanız hayatın her alanında olduğu gibi disiplin, istikrar ve bol şans sizinle olsun.

2017-04-13T23:01:34+00:00 By |3 Comments

About the Author:

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

3 Comments

  1. tez hazırlama merkezi 27 Mart 2015 at 13:44 - Reply

    Merhaba mimarlık proje konularinda danismanlik yapiyormusunuz eger yapiyorsaniz danismanlik almak isterim, danisman hocama konu birkac konu basligi istiyior.mail attim maile donus yaparsaniz sevinirim

  2. tez hazırlama 16 Aralık 2016 at 13:06 - Reply

    Rus sinemaları hakkında 35 ila 40 sayfa tez hazırlanacak saygılarımla

  3. Eylül 17 Nisan 2017 at 17:42 - Reply

    Mimarlık gerçekten çok zorlu aynı zamanda keyifli bir meslek bu alanda mı çalışıyorsunuz helal olsun

Leave A Comment