Önsöz Nasıl Yazılır

Önsöz Nasıl Yazılır: Önsöz Örnekleri

Önsöz Nasıl Yazılır, aşağıdaki örneklerde gösterildiği gibi aslında önsöz tez veya proje çalışmalarında  ilgili kurumlara/kişilere teşekkür kısmını ifade etmektedir. Bu nedenle max. 2 sayfa kadar olmalıdır. Çoğu üniversitelerde tez yazım kurallarında önsöz kısımları 1 sayfa ile sınırlıdır.  Bazı üniversiteler tez yazım kılavuzlarında önsöz kısmı yazılması zorunlu olmakla birlikte bazılarında zorunlu değildir (Bitirme tezleri için). Yüksek lisans tezlerinde zorunlu olarak yazılmalıdır. Aşağıda önsöz örnekleri yer almaktadır.

Önsöz Örneği 1:

ÖNSÖZ

Bu tez çalışmasında Türkiye’de toplumsal değişimin çalışma ilişkileri üzerinde etkilerini ve tarihsel süreçlerini devamında sendikacılığın doğuşunu, gelişimini ve Türkiye’de kat ettiği aşamaları dönemlere ayırarak incelenmek istenmiştir. (Bu kısımlar istenirse, tez konusundan kısmını biraz daha genişletebilir). 

Öncelikle tez konusunu seçerken isteklerimi göz önünde bulundurup bana yardımcı olan tez danışmanım Prof. Dr./Doç.Dr./Öğr. Gör.  vb.  teşekkürlerimi sunarım. gibi,  kaynak aramak için yardım talep ettiğim Ankara’da faaliyet gösteren Türk-İş ve Eğitim-Sen sendikaları yönetim kurulu üyelerine ve bu zorlu tez sürecinde benden desteğini bir an için bile esirgemeyen değerli arkadaşım,  Hakan  CAN’a,   tüm eğitim hayatım boyunca benden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen her zaman yanımda olan sevgili aileme teşekkürlerimi bir borç bilirim.  Bu kısım duruma göre daha da uzatılabilir.

İl, Ay Yıl                                                                                                                                                                                                                                     Ad SOYAD

Önsöz Örneği

ÖNSÖZ

Bu çalışmada m-pazarlamaya ilişkin tüketici tutumunu belirleyen faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Mobil Pazarlama Birliği (The Mobile Marketing Association-MMA) mobil pazarlamayı; marka ve son kullanıcı arasında ki iletişimin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmesi olarak tanımlamaktadır.

Mobil Pazarlama Birliği (The Mobile Marketing Association-MMA) mobil pazarlamayı; marka ve son kullanıcı arasında ki iletişimin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmesi olarak tanımlamaktadır. Günlük hayatta en çok kullanılan mobil cihazın cep telefonu olması sebebiyle araştırmada özellikli olarak cep telefonları üzerinden uygulanan pazarlama faaliyetleri dikkate alınmıştır.

Tez çalışmamda planlanmasında, araştırılmasında, yürütülmesinde ve oluşumunda ilgi ve desteğini esirgemeyen, engin bilgi ve tecrübelerinden yararlandığım, yönlendirme ve bilgilendirmeleriyle çalışmamı bilimsel temeller ışığında şekillendiren sayın hocam Prof. Dr. /Doç. Dr.  veya Öğr. Gör. Ad SOYAD’ sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Ad SOYAD

İL-TARİH (İSTANBUL 2015 )

TEŞEKKÜR

Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde, iki yıl boyunca değerli bilgilerini bizlerle payşalaşan, kullandığı her kelimenin hayatıma kattığı önemini asla unutmayacağım saygıdeğer danışman hocam; Yrd. Doç. Dr. Adem SOLAN’a, çalışmam boyunca benden bir an olsun yardımlarını esirgemeyen arkadaşım Suna YILMAZ ve çalışma süresince tüm zorlukları benimle göğüsleyen ve hayatımın her evresinde bana destek olan değerli ablam Suzan YILMAZ’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Trabzon 2016                                                                                                                                                                                                                                         Tuğçe YILMAZ

Önsöz Örnekleri

ÖNSÖZ

Konjoktürel dalgalanmaların temel nedenlerinden biri olarak gösterilen iktisadi şokların ekonomiyi nasıl etkilediği, iktisatçılar tarafından araştırılan önemli konulardan biri olmuştur. Çeşitli makroekonomik modeller konuya ilişkin farklı görüşlere sahip olmakla birlikte, konjonktürel dalgalanmaların talep yanlı şoklardan kaynaklandığı ve iktisadi şokların üretim düzeyi üzerindeki etkilerinin geçici olduğu yönünde geleneksel bir görüş bulunmaktadır. Ancak 1980’li yıllardan itibaren, dalgalanmaların kalıcı bir olgu olabileceği ve stokastik trendden kalıcı sapmalar sergileyebileceği düşünülmektedir.

Bu anlamda iktisadi şokların reel makroekonomik değişkenler üzerindeki olası etkilerinin sürekli olup olmadığı, özellikle 1990’lı yıllardan itibaren iktisat literatüründe önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Yapılan ampirik çalışmalar genellikle yabancı ülke ekonomilerine ilişkin olmakla birlikte, Türkiye ekonomisi için bu konuda yapılmış birkaç çalışmanın olması konunun önemini daha da arttırmaktadır.

Çalışma konusunun belirlenmesinde ve çalışmanın hazırlanma sürecinin her aşamasında bilgilerini, tecrübelerini ve değerli zamanlarını esirgemeyerek bana her fırsatta yardımcı olan değerli hocalarım Sayın Prof. Dr. XXX YYY ve Prof. Dr. AAA BBB’a teşekkürü bir borç bilirim.

Öğenci Adı SOYADI

 

 

Akademik Danışmanlık Merkezi Destekleriniz İçin Teşekkür Ediyoruz.

About the author

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

14 comments on “Önsöz Nasıl Yazılır”

 1. Hasret Cevapla

  Verdiğiniz örnek için çok teşekkür ederim. İlk defa yazdığım için tam olarak neler yazılır bilmiyordum nette araştırınca sizi buldum ve tezle ilgili baya bişiler öğrendim sitenizde çok açıklayıcı bilgiler var arkadaşlarıma da tavsiye ettim. İyi çalışmalar…

 2. zeynep *** Cevapla

  Merhaba çok teşekkür ederim çok faydalı bir örnek oldu iki saattir düşünüyordum ne yazacağız diye, sevgiler

 3. hakan Cevapla

  Merhaba tükenmişlik ve örgüte bağlılık arasındaki ilişki ile ilgili olarak ön söz ne yazabilirm sağlık çalışanları ile ilgili

 4. ayşe Cevapla

  mini paletli ekskavatör tasarım projesi için nasıl bir önsöz yazabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

  • Tez Yazım Merkezi Cevapla

   Merhaba Ayşe hanım, önsöz kısmında çalışmanızla ilgili bir paragraf kısa özet olarak yazılabilirsiniz, ikinci paragraf olarak da destek ve yardımcı olan çevreniz teşekkür edilebilir.

 5. Efe. K. Cevapla

  Merhaba konusu sağlıkla ilgili projemde sadece teşekkür etsem yeterli mi yani başka birşey yazmam gerekiyor mu? Verdiğiniz örneklerde önce konusundan bahsediliyor sonra teşekkür edilmiş. Ben zaten konuyu detaylı anlattım tekrar yazmanın gereği var mı?

 6. Alex Cevapla

  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tez Proje Makale Ödev Spss Analiz Hazırlama ve Yazım Hizmetleri Merkezi

Akademik Kalitenin Güvenilir Adresi