tez hazırlama

Tez hazırlamak

İki kelimeden oluşan bu kısa cümlenin altında, çok zahmetli bir emek, uzun soluklu ve sabır gerektiren bir süreç yatmaktadır. Bu süreci kolay atlatmakta, daha da zorlaştırmakta aslında bizim elimizdedir. Yapmamız gereken tek şey sadece neyi, ne zaman ve ne şekilde yapacağımızı bilmek ve doğru şekilde planlamaktır. Nasıl ki kariyer planımızı, daha iyi bir gelecek için yüksek lisans ve doktora sürecimizi planlıyorsak bu süreci de aynı doğrultuda tasarlayabiliriz.

Tez hazırlamada sürecin ilk aşaması doğru bir yüksek eğitim programı hedeflemekten geçiyor. Kariyerimize etkisi olacağını düşündüğümüz ama bizim ilgi alanlarımızın çok dışındaki bir programdan mezun olmak ne başarıyı ne de sağlıklı bir süreci beraberinde getirir. Bu nedenle ilk önce kendimizi iyi tanımalı ve hangi konularda daha başarılı olacağımızı belirledikten sonra kendimize en uygun program ya da programlara başvuru yapmalıyız.

İkinci önemli aşama alacağımız dersler bittikten sonra karşımıza çıkacak olan tez aşamasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi bu süreci kolaylaştırmak ya da zorlaştırmak bizim elimizdedir. Öncelikle konu seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Sadece çalışacağımız tez danışmanının ilgi alanı diye veya o dönem için çok popüler olan fakat bize hiç hitap etmeyen bir konuya yönelmek o süreci kolay atlatamayacağınızın ilk göstergesidir çünkü bu süreç o konuyla ilgili bolca okuma yapmaktan ve sürekli araştırma halinde olmaktan geçmektedir. Kısacası ilgi alanınız olmayan, size hitap etmeyen bir konuda bilimsel bir araştırma yapmak kesinlikle kolay olmayacaktır.

Tez hazırlama/yazma kısmına geldiğimizde ise en önemli konu çok disiplinli ve istikrarlı bir şekilde yaptığınız günlük, haftalık ve aylık planlara uymaktır. Eğer ders aşamasındayken aşağı yukarı tez konunuzun ne olduğunu belirlemişseniz daha tez aşamasına çok var diyerek kesinlikle araştırmalarınızı ve okumalarınızı son dönemlere bırakmamalısınız. İyi bir tezin bol okumadan ve çokça örnek görmekten geçeceğini belirtmekte fayda vardır. Tezin her bölümüyle ilgili ayrı bir defter tutmakta yararlı bir yöntemdir. Okuduklarımızı kendi cümlelerimizle buraya not ettikten sonra direkt olarak yapacağımız alıntıları da metin içerisinde nasıl kullanacağımızı düşünerek aynı deftere özellikle kaynakçasıyla not edersek bu yazım aşamasında işimizi çok kolaylaştırır.

Son aşama da tezin bütün kurgusunu, hem teknik anlamda hem de içerik olarak üniversitenizin yazım kılavuzuna göre yapmak (tez formatlama-düzenleme) teslim aşamasında işinizi çok kolaylaştırır. Bilgisayar ortamında hazırladığınız her bölümü üniversitenizin tez yazım kılavuzu kurallarına göre yaparsanız son dakikaya teknik anlamda çok iş bırakmamış olursunuz. En önemlisi ise kaynakçayı her bölümden sonra düzgünce yazmaktır. Son dakikada bütün kaynakları toplamak çok zor olur.

Sonuç olarak, tez yazmak sanıldığının aksine belirli bir düzen içerisinde ilerlerse çok rahat ve sizin ve tez hocanızın sonuç üründen oldukça tatmin olacağı bir şekilde son bulabilir. Jüri aşamasında da şunu hiçbir zaman unutmayınız: bu alan da en çok bilgiye ve yaptığınız çalışmaya en fazla hâkim olan sizsiniz. O nedenle sorulacak her soruya da en iyi şekilde cevap verebilirsiniz.

Kısacası süreci güzel atlatmak için hayatın her alanında olduğu gibi disiplin, istikrar ve bol şans sizinle olsun.

Akademik Danışmanlık Merkezi Destekleriniz İçin Teşekkür Ediyoruz.

About the author

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

2 comments on “tez hazırlama”

  1. Ezgi Cevapla

    Çalışmayı okudum. Hocamızın ellerine sağlık bu kadar kısa sürede güzel bir çalışma yapmış

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tez Proje Makale Ödev Spss Analiz Hazırlama ve Yazım Hizmetleri Merkezi

Akademik Kalitenin Güvenilir Adresi