Tez Hazırlama ve Tez Savunması Nasıl Yapılır

            Bir kişinin üniversite eğitim hayatının en zor anlarından biri ve belki de en önemlisi, tez savunması yapacağı andır. Uzun zaman emek verilen, uğruna çeşitli şeylerden feragat edilerek ortaya konulan bir bilimsel ürünün, kabul edilmesi için son ve en önemli aşama savunma aşamasıdır.

Tez hazırlama ve tezi yazmak kadar, onu savunmak ve yaptığınız çalışmanın arkasında durmak oldukça önemlidir. Birçok akademisyen için, öğrencinin yaptığı çalışmayı sunması, çalışmanın kendisinden de kıymetli olabilmektedir. Bu nedenle, bu kadar önemli bir aşamaya da en az tez yazmak kadar emek verilmeli ve üzerine (gerekiyorsa) çalışılmalıdır.

 Tez savunması nasıl yapılır? Bunun için öğrencinin mutlaka aşağıdaki adımlara dikkat edilmelidir:

  •  Tez savunması, kişinin yaptığı ürünü sunması demektir. Bu nedenle sunumda kişi göz doldurmalıdır. Tez savunmasına girecek kişi, özellikle kendisini kasmayan, rahat ama aynı zamanda ciddi olabilecek şeyler giymelidir.
  •  Tez savunmasından evvel söylenecek şeyler, üzerinde durulacak önemli hususlar not alınmalı ve birkaç defa tekrar edilmelidir. Kişi, savunmada özellikle heyecanlı olacağı için birkaç defa ayna karşısında söyleyeceklerini tekrar etmelidir.
  •  Tez savunmasından evvel, özellikle aşırı yemekten ve gazlı içecekten uzak durulmalıdır. Bu yiyecekler, kişinin rahatsız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle hafif şeyler tercih edilmelidir.
  •  Kişinin dış görünüşü de savunmada oldukça etkilidir. Ellerinizin titremesi, devamlı kaygılı bakışlar atmanız ve kekeleyerek konuşmanı kendinize güvensiz olduğunuz hissi uyandıracağından, bunlardan kaçınmalı; olabildiğince rahat bir imaj çizmelisiniz.
  •  Savunma yaparken, “ben” anlatım kipiyle konuşmaya özen gösterin. Tezi hazırlayan kişi sizsiniz ve bunun mesajını devamlı karşı tarafa iletin. “Ben gittim”, “ben şu … kaynağı buldum” gibi cümleler sizin emek verdiğinizin vurgulanmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, her şeyden önemlisi bütün bir emeği veren kişi olarak, tezinizi en iyi şekilde savunmaya, özgüvenli durmaya ve tez jürisinden çekinmemeye gayret edin. Emin olun ki, karşınızdaki kişiler de sizin konumunuzdan geçtiler ve sizi oldukça iyi anlayacaklardır.

Tez Hazırlama Merkezi Olarak Başarılar Dileriz..