Tez Konusu Nasıl Belirlenir

            Tez yazmanın veya herhangi bir araştırma yapmanın ilk aşaması konunun belirlenmesidir. Araştırma yapılacak alanda bir konu belirlenip sınırlandırılarak kaynak taraması yapılır ve araştırma bu konunun üzerine yazılır. Araştırmacının ilgi alanına veya öğrenmek istediği alanlara göre tez konusu belirleme yapılabileceği gibi tez danışmanından da konu alınabilir.

Konu belirlenince yapılması gereken ilk şey araştırılacak konunun daraltılması ve belli sınırların çizilmesidir. Tez yazarken veya akademik araştırma yaparken belirlenecek konu kişinin kendi alanı dâhilinde olmalıdır. Hakkında bilgi birikimine sahip olunan bir konunun belirlenmesi doğru kaynaklara ulaşmayı ve nihayetinde sağlıklı bir araştırma yapabilmeyi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte seçilen konunun araştırılabilir olmasına ve konu hakkında kaynakların bulunuyor olmasına da dikkat etmek gerekir.

 Konu belirlenirken ilk olarak daha önce araştırılmamış bir konu olmasına dikkat edilmelidir. Böylece özgün bir araştırmanın temelleri atılmış olur. Yapılan tezin okunmaya değer olması için daha önce ele alınmamış bir konuda yapılması gerekir.

Konu belirleme yapılırken genel konulardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Örneğin genel olarak Cumhuriyet tarihi bir tez konusu olamaz ancak Cumhuriyet Tarihi’nde belirli bir zaman aralığındaki ekonomik politikalar tez konusu olabilir. Konunun temel teorik bilgilerin ortaya çıkmasında yardımcı olacak şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü kabul edilen her tez akademik veritabanına işlenir ve daha sonra başkalarının yararlanabileceği şekilde yayına sunulur. Bu yüzden tezin sadece tez danışmanını etkileyecek şekilde değil, bilimsel açıdan faydalanabilecek şekilde hazırlanması ve konunun buna göre belirlenmesi gerekir.

Tez Konusu Nasıl Belirlenir araştırması yapılırken kaynaklara kolayca ulaşılabilecek bir konu olmasına dikkat edilmelidir. Seçilen konu zaman, veri bakımından araştırılmalı bunun yanında konu için bir maliyet araştırması yapılmalıdır. Bununla birlikte konuyla ilgili bir literatür taraması yapıldıktan sonra, konunun ana hatları ve sınırları şekillenecektir. Konunun ilerleyebilmesi için araştırmacının branşı ve ilgi duyduğu alanlar dâhilinde olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde verimli bir araştırma yapmak mümkün olmayacaktır. Konunun daha önce ortaya konmamış bir veriyi ortaya koyacak şekilde belirlenmesi veya bir varsayım oluşturması gerekir. Araştırma aşamasına geçilmeden önce alanları daraltılmış, spesifik bir konu belirlenmesi gerekir.

2015-03-22T18:49:42+00:00 By |9 Comments

About the Author:

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

9 Comments

 1. ufuk 28 Temmuz 2016 at 01:15 - Reply

  biyolojik antropoloji üzerine mustafa kemal üniversitesinin formatına göre lisans bitirme tezi hazırlamam gerek nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 2. yıldız 5 Eylül 2016 at 11:38 - Reply

  MERHABA,

  MAKİNA MÜHENDİSİYİM VE BU ALANDA YAPTIĞIM YÜKSEK LİSANS İÇİN TEZ KONUSU SEÇMEK İSTİYORUM. TEZ SADECE LİTERATÜR ARAŞTIRMASI İLE YAZILABİLİR Mİ YOKSA DENEYSEL FAALİYETLERDE YAPILMALI MIDIR?

 3. ayse 11 Aralık 2016 at 19:47 - Reply

  eğitim yönetimi ve denetimi alanında tez konusuna ihtiyacım var yardımcı olur musunuz

  • Tez Yazım Merkezi 25 Aralık 2016 at 14:52 - Reply

   Merhaba Ayşe hanım talep formunu doldurup gönderirseniz uzmanlarımız sizinle iletişime geçeceklerdir.

 4. ferhat 27 Aralık 2016 at 19:29 - Reply

  Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi konusunu yüksek lisans yapıyorum. tez konusunu sosyolojiden seçebiliiiiiirmiyim

  • Tez Yazım Merkezi 4 Ocak 2017 at 11:10 - Reply

   Merhaba Ferhat bey, tez konu başlığını danışmanınızla birlikte ortak karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. iyi çalışmalar

 5. Leyla 18 Ocak 2017 at 15:19 - Reply

  İlkokul 4. sınıfta matematik dersi ile ilgili bir yüksek lisans tezi hazırlıyorum. Uygulayacağım tezin konusuna karar vermek için 4. sınıflara uygulayabileceğim, çalışması yapılmış bir başarı testine ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 6. Halil 19 Nisan 2017 at 17:24 - Reply

  hiç şüphesiz tez danışmanlık merkezi olarak sizi tek geçerim, başarılar

 7. Rina 30 Nisan 2017 at 22:58 - Reply

  Merhaba. Din Psikolojisi alanından tez konusu belirleyemiyorum, yardım istiyorum. Teşekkür ederim

Leave A Comment