Tez hazırlamanın öğrenci açısından önemi?

Yüksek Lisans Tez Proje Hazırlama ve Yazım

“Tez nedir?”

Tez, problematize edilen konuyu tartışarak ve araştırarak, savların çeşitli kuram ve kaynaklarla desteklenerek hazırlandığı bir çalışmadır. Tez hazırlamanın/yazmanın amacı, öğrenciye akademik dili kullanmasının sağlayarak, iddiasını bilimsel yöntemlerle araştırma yeteneğinin kazandırılmasıdır.

Araştırmanın amacı, araştırmanın yapıldığı bilim dalı açısından yeni fikirler ve yorumlar getirebilmektir.

Tez hazırlama da hipotez kurup araştırma yöntemi belirlendikten sonra, geçici bir kaynakça oluşturulur. Öncelikleri belirlemek, planlı ilerlemek ve zamanı iyi kullanmak ile tez danışmanı ile düzenli olarak görüşmeler gerçekleştirmek, tezin veriminin artmasını sağlayacaktır.

Neden başka bir konunun değil de bu konunun seçildiği sebepleriyle açıklanarak, savlar güçlendirilmelidir.

Tezin konusu ve amacı ile ilgili bilimsel çalışmalardan faydalanılarak, iddialar referanslarla desteklenir.

“Tez hazırlamanın öğrenci açısından önemi”

Tez yazmak, aşamalı ve öğrenci açısından pek de kolay olmayan bir süreçtir. Bunun yanında öğrencinin, yazım aşamasında bilimsel bir araştırmayı yapmayı öğrenmesi ve bu araştırmanın kademe kademe nasıl ilerlediğini görerek, iletişim açısından en önemli olan dili doğru kullanabilmesini sağlar.

Özgüven ile yazma arasında karşılıklı değer katan bir bağ olduğu önemini bilmek gerekir. Kişi yazma ve araştırma yeteneğinin geliştirmek adına ne kadar pratik yaparsa, özgüveni ve kendini geliştirme isteği o kadar artacaktır. Aynı şekilde özgüvenin artmasıyla değer katan çalışmalar yapabilecektir.

Tez hazırlama ya başlayan öğrencilerin, makale okuma ve yazma oranı arttıkça, tez yazma aşamasında başarının da o derece artabilecektir. Tez/proje çalışmaları hem yazım kurallarına uygun olacak hem de anlam bütünlüğü içerisinde yazılmak zorunda olan tezler, öğrencinin literatüre özgün bir katkı yapabilmesini de sağlayacaktır. Bu şekilde tez ve proje çalışmaları mümkün olduğunca özgün ve akademik anlam/şekil bütünlüğü esas alınarak hazırlanmada öğrenci sonraki aşamalar için daha sağlıklı adımlar atacaklardır.

Akademik Danışmanlık Merkezi Destekleriniz İçin Teşekkür Ediyoruz.

About the author

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

5 comments on “Tez hazırlamanın öğrenci açısından önemi?”

 1. Sevgi Nur Cevapla

  Lütfen yardım edin buyıl okulum bitecek bu sene tez vermeiz gerekiyor daha konumu seçmedim yardımcı olurmusunuz.

 2. Akın Cevapla

  Elinize sağlık tez hakkında güzel yazılar yazıyorsunuz. Öğrencilerin faydalanması açıdan gerçekten önemli. Gelecek dönem tez alacağım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 3. Fatma ACER Cevapla

  Merhaba yuksek lisans tezim icin sizden yardim almak istiyorum
  arkadasim sizden memnun kalmis bende sizinle calismak istiyorum
  bana donus yaparsaniz sevinirim

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tez Proje Makale Ödev Spss Analiz Hazırlama ve Yazım Hizmetleri Merkezi

Akademik Kalitenin Güvenilir Adresi