Tez Proje Yapımı Merkezi

            Tez yazmak, akademik alanda bir yerlere gelebilmek için elzem biçimde önemlidir. Çeşitli yabancı dil ve akademik yeterlilik sınavlarından geçer not alındıktan sonra, branş alanındaki yeterliliği ispat etmek için tez yazmak gereklidir. Tez, mümkün olduğu kadar olabildiğince güncel kaynaklara danışılarak hazırlanmalı ve belli bir konuda bilgi verici mahiyette olmalıdır. Ancak salt bir bilgi metni değildir. Herhangi bir konuda bir iddiada bulunmalı veya konular arasındaki ilişkilere değinerek bir ortaya bir sonuç çıkarmalıdır. Örneğin Osmanlı mezar taşlarının ve çeşitlerinin anlatıldığı bir metin tez değildir ancak Osmanlı mezar taşlarındaki dini motiflerin kökeni bir tez konusu olabilir. Tez proje yapımı sırasında ilk olarak üstünde durulmaya değer bir konu seçilmeli ve ikinci el ya da birinci el kaynaklar taranmalıdır.

            Kaynak taraması tezin oluşumunda en önemli aşamadır. Kaynaklar ikinci el ve birinci el olmak üzere kabaca ikiye ayrılır. Örneğin hukuk üzerine çalışılıyorsa, anayasadan bahseden bir hukuk kitabı ikinci el kaynak, doğrudan anayasa metinleri birinci el kaynak olarak geçer. Tez yazılırken kaynaklar taranmalı ve tez esnasında kullanılabilecek olanlar seçilmelidir. Kaynak seçimi tez proje yapımı sırasında oldukça önemlidir çünkü yanlış bilgi veren veya taraflı kaynaklar seçmek tezin verimliliğini azaltacaktır. Bu yüzden tez yazarken seçilecek kaynaklar iyi değerlendirilmeli, tez metninin sonundaki kaynakçaya yazılmalı ve metin içerisinde alıntılanan yerler dipnot ile gösterilmelidir.

            Kaynakların belirtilmesi tez yazarken en önemli meselelerden biridir. Kullanılan bütün kaynaklar, tez metninin son sayfalarında belli bir sırayla bibliyografya olarak belirtilir. Genellikle tez değerlendirilirken bakılan ilk kısım bibliyografya olur. Bununla birlikte metin içinde alıntılanan bilgilerin kaynağının belirtilmesi tez yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken meselelerden biridir. Çünkü bu belirtilmediği zaman intihal olarak adlandırılır ve akademik alandaki en ciddi suçtur. Profesör seviyesine gelmiş biri dahi intihal yaptığında bütün unvanları elinden alınır ve akademik hayatına son verilir. İntihal yapmak, tezi geçersiz kılacağı gibi birçok soruşturma açılmasına sebep olur ve cezai bir sürece gider. Bu yüzden kaynak kullanılırken gerektiği yerde belirtmeyi kesinlikle es geçmemek gerekir.

2015-03-22T18:59:55+00:00 By |1 Comment

About the Author:

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

One Comment

  1. Ceylan 6 Mart 2015 at 17:52 - Reply

    Danismanlik ve degerli yazilariniz icin tesekkur ederim

Leave A Comment