Tez Yazımı Literatür Taraması Nasıl Yapılır

Tez Hazırlama

Literatür taraması, bir tez konusu hakkında özellikle geniş çaplı bir araştırma yapmayı içerir. Bu nedenle tezin arka planını oluşturduğu için önemlidir. Literatür çalışmasının kapsamı, tezin veya bilimsel herhangi bir araştırmanın alanına göre kapsam değiştirmektedir. Özellikle sosyal bilimlerde literatür araştırması oldukça önemli ve geniş kapsamlı iken; fen bilimleri alanında sayısal ifadelerin ve önermelerin çokluğuna bağlı olarak kapsamı daralmıştır.

Tez hazırlama ve yazımı sürecinde literatür çalışması yaparken, özellikle konunun amacı, kapsamı belirlenmeli ve buna uygun olarak notlar alınmalıdır. Konu amacı bu nedenle çok iyi analiz edilmeli gereksiz yere konu kapması geniş tutulmamalıdır.  Konunun dar kapsamlı olması ve özel bir ifade içermesi, literatür çalışmasının geniş olması dolayısıyla bu süreç içinde zamanı iyi kullanmak gerekmektedir. Oysa ifadenin genel olması, literatür çalışmasının da uzun sürmesine ve zorlaşmasına yol açacak, konu bütünlüğü dağılacağından tez ve bitirme projenizin asıl ana teması omurgası hasarlı olacaktır. Bu nedenle ana temanın dışına çıkmak bazen metinlerin söylemlerin tekrarından öteye geçmeyecek bu durumda gerek danışmanınız gerekse jüri üyelerinin yoğun eleştirilerine maruz kalmasına neden olacaktır.  Tez hazırlama veya bitirme projesi hazırlamak konusunun amacının dışına kesinlikle çıkmamalısınız.

Tez ve Bitirme Projesi hazırlama ve yazımı  süresinde literatür çalışması yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Konu belirlenmeli; konunun kapsamı, amacı, çalışma haritası oluşturulmalıdır.
 • Konu için gerekli kaynaklar bulunmalıdır. Kaynak taraması yaparken özellikle konunun çalışma evreninin genişliğine müteakiben yabancı kaynaklar da ele alınmalıdır. Kaynaklar; kitap, dergi, makale gibi sınıflandırmalarla incelenmelidir.
 • Literatür çalışmaları, sözel ifadelerden oluştuğu için sayfalarca alan kaplar. Önemli olan biriktirmeden notlar çıkararak çalışmak ve birbiriyle ilişkili kavramları, anlatımları aynı sayfalara not alarak düzenli ilerlemektir.
 • Literatür çalışması yaparken; birbiriyle çelişmeyen ifadeler içeren kaynaklar kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Referans ve alıntı yapılacak alanlar özellikle belirlenmelidir.
 • Literatür çalışması, konu üzerine bütünlük oluşturmalıdır. Bu nedenle, alt yapıda giriş, gelişme ve sonuç içeren bölümlere ait kısımları ele alın ve ayırarak not alın.
2017-04-17T14:57:01+00:00 By |2 Comments

About the Author:

Tez Hazırlama Merkezi-SPSS Analiz Yapımı-Yüksek Lisans Proje Hazırlama ve Yazımı, Uzman Akademisyen Yazarlar ile Akademik Danışmanlık Hizmetleri

2 Comments

 1. Būlent 4 Nisan 2015 at 12:29 - Reply

  danismanlik konusunda yardim almak istiyorum. Arkadasim tez konusunda sizden yardim almis memnun bende almak istiyorum yuksek lisans tezim icin yeterli zamanim kalmadi bir an once bitirmek istiyorum.tesekkur ederim

  • Tez Hazırlama Merkezi 4 Nisan 2015 at 16:17 - Reply

   Merhaba Bülent bey, çalışmanızla ilgili detayları iletişim/sipariş formunu doldurarak gönderdiğinizde danışmanlarımız size dönüş sağlayarak bilgi vereceklerdir.

Leave A Comment